Menu Zamknij

Legalizacja samowoli budowlanej – metoda uproszczona (ekspertyzy techniczne)

legalizacja samowoli budowlanej ekspertyza techniczna metoda uproszczona

Zmiana ustawy Prawo Budowlane z dnia 19.09.2020 r. wprowadziła pojęcie „uproszczonego postępowania legalizacyjnego”. Obecnie przy spełnieniu kilku warunków, bez większych kosztów i problemów możemy tą metodą zalegalizować wszystkie budynki znajdujące się na naszych działkach. Warunek jest jeden:

Uproszczona metoda legalizacji samowoli budowlanej dotyczy tylko budynków wybudowanych wcześniej niż 20 lat od daty zgłoszenia legalizacji.

Samowola budowlana – co to?

Samowolą budowlaną może być zarówno cały budynek (obiekt) jak i mała jego część. Samowolą określa się każde prowadzenie prac bez dopełnienia formalności określonych w ustawie z dn. 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 i późn. zm.). Samowola to zatem nie tylko wybudowanie budynku bez formalnego pozwolenia na budowę ale także każde prowadzenie prac w zakresie przebudowy budynku, wykonywania dodatkowych okien czy domurowania skrzydła budynku.

Pozwolenia na budowę wymagają w szczególności następujące prace:

  • budowa domu jednorodzinnego powierzchni powyżej 70 m2
  • budowa budynku gospodarczego (w tym garażu) o powierzchni powyżej 35 m2
  • przebudowa/rozbudowa budynku polegająca na zmianie układu ścian zewnętrznych (w tym wielkości okien)
  • wymiana dachu wraz z wymianą jego konstrukcji

Legalizacja samowoli budowlanej po 20 latach

Legalizacja samowoli budowlanej wymaga zgłoszenia do rejonowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosku (wniosek PB-15 „Wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego”). Wniosek można wypełnić samodzielnie i na tym etapie nie jest konieczne składanie dodatkowych dokumentów.

Warunkiem legalizacji metodą uproszczoną jest wybudowanie budynku wcześniej niż 20 lat od daty wniosku legalizacyjnego oraz brak postępowań administracyjnych związanych z nielegalnym wznoszeniem budynku.

Odpowiedzią na wniosek legalizacji będzie konieczność przedstawienia:

  • geodezyjnej inwentaryzacji obiektu budowlanego
  • ekspertyzy technicznej sporządzonej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane, wskazującą czy stan techniczny obiektu budowlanego nie stanowi zagrożenia
  • przeglądów okresowych instalacji w części obiektu podlegającej legalizacji

Zakres wymaganych dokumentów definiuje art. 49.g ustawy Prawo Budowlane.

Oferujemy usługi sporządzenia ekspertyz technicznych dotyczących samowoli budowlanych. Możemy dla Państwa także wykonać niezbędne przeglądy okresowe w wymaganych w decyzji zakresach. Usługi świadczymy na terenie całej Wielopolski.

Ile kosztuje legalizacja samowoli

Legalizacja metodą uproszczoną jest zwolniona z opłat urzędowych. Jedyne koszty legalizacji dotyczą kosztu inwentaryzacji geodezyjnej budynku oraz wymaganych ekspertyz budowlanych. Całkowity koszt będzie zależny zatem od wielkości obiektu i powinien zmieścić się w zakresie 800-2600 zł brutto.

Uproszczona legalizacja samowoli Poznań

Oferujemy usługi sporządzenia ekspertyz technicznych dotyczących samowoli budowlanych. Możemy dla Państwa także wykonać niezbędne przeglądy okresowe w wymaganych w decyzji zakresach. Usługi świadczymy na terenie całej Wielopolski.

W celu zlecenia usługi prosimy o kontakt tel. 799-167-383 lub wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego na stronie.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 124

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!