Menu Zamknij

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania gazowego?

jak zmniejszyc koszt ogrzewania gazowego

Obecne ceny energii wymuszają poszukiwanie możliwości ograniczenia kosztów ogrzewania. W niniejszym artykule nie będziemy pisać, aby obniżyli Państwo temperaturę pomieszczeń o 5 st. C i na tej podstawie zmniejszyli koszty ogrzewania gazowego. Regulacja powinna odbywać się w taki sposób, aby była niezauważalna dla mieszkańców, a jednocześnie ograniczała znacząco nasze rachunki. Poza regulacją istnieje także kilka innych sposób pozwalających na oszczędności zużycia gazu. W artykule powiemy o :

  • zastosowaniu krzywej palacza,
  • właściwym mikroklimacie pomieszczeń,
  • regulacji temperatur w strefach grzewczych,
  • weryfikacji nieszczelności lokalu.
jak oszczednie ogrzewac gazem, jak zmniejszyc koszty ogrzewania gazowego

Jak oszczędnie ogrzewać gazem – czyli „krzywa palacza”

Niezależnie czy mieszkamy w kilkuletnim domu czy nasz dom ma ponad 50 lat zależy nam na tym aby utrzymać wewnątrz pomieszczeń stałą temperaturę na komfortowym poziomie. Dogrzanie pomieszczeń do pułapu 19-22 st. C wymaga innej ilości energii przy temperaturze zewnętrznej +11 st. C (na jesień i wiosnę) a innej ilości energii w mroźny poranek przy temperaturze zewnętrznej -20 st. C.

zmniejszenie kosztow ogrzewania gazowego
Ten sam budynek przy temp. -10 st. C potrzebuje innej ilości energii do dogrzania pomieszczeń niż przy temp. +10 st. C. Dodatkowe korzyści na rachunku gazowym można uzyskać ograniczając temperaturę wody w układzie grzewczym.

Nasi dziadkowie do regulacji komfortu termicznego stosowali tzw. „krzywą palacza”, która stanowi zależność pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a temperaturą wody jaka jest tłoczona na zasilaniu naszych grzejników.

Współcześnie część kotłów gazowych sterowana jest na podstawie krzywej grzewczej (od czujnika temperatury zewnętrznej) – poniższy opis podpunktu dotyczy sytuacji gdy nie mamy takiej automatyki w naszym piecu.

krzywa grzewcza ogrzewanie gazowe, jak zmniejszyc koszty ogrzewania gazem
Przykład krzywej grzewczej (wybór nachylenia zależy od typu ogrzewania i izolacji budynku)

Ilość energii potrzebna do podgrzania wody z temperatury 25 st. C do temperatury 35 st. C jest dużo mniejsza niż ilość energii potrzebna do podgrzania wody do temperatury 60 st. C. Obniżenie temperatury wody w grzejnikach jest zatem prostym sposobem na zmniejszenie kosztu ogrzewania gazowego. Zmniejszenie temperatury jest jednak możliwe tylko kiedy zminimalizujemy straty ciepła (mocno docieplimy budynek i wymienimy okna) lub gdy po prostu na zewnątrz wzrośnie temperatura otoczenia.

Obniżanie temperatury ogrzewania na piecu w zależności od temperatury zewnętrznej nie wypływa zatem na komfort w naszych pomieszczeniach, a jednocześnie znacząco ogranicza ryzyko przegrzania pomieszczeń i koszty zużycia gazu.

Temperatura zewnętrznaTemperatura ustawiona na piecu
– 20 st. C70 st. C
– 10 st. C65 st. C
0 st. C60 st. C
+10 st. C50 st. C
+15 st. C36 st. C
Przykład tabeli opisującej zmiany nastaw kotła w zależności do temperatury powietrza poza budynkiem

Należy tu poczynić dodatkowe zastrzeżenie, że przy temperaturze wody w grzejnikach wynoszącej 60 st. C teoretyczne zużycie gazu nie powinno być duże bo skoro w pomieszczeniach jest za ciepło automatyka może wyłączyć piec (o ile mamy czujnik pokojowy). Jeśli tak się stanie piec załączy się ponownie po spadku temperatury czyli po 3-8 godzinach i będzie musiał podgrzać wodę z temperatury 20 st. C (temperatury pokojowej) do 60 st. C (różnica 40 st. C). Wyłączenie pieca przy obniżeniu temperatury wody wynikającym z krzywej (np. 40 st. C) wymaga podgrzania wody już o maksymalnie 20 st. C. Fakt wyłączenia kotła gazowego jest najprostszym typem oszczędności (piec wyłączony nie zużywa gazu ) ale ponowne załączenie ogrzewania jest najdroższym elementem grzania. Jak zatem regulować załączanie grzania w pokojach – o tym w kolejnym punkcie.

Zastosowanie krzywej palacza do redukcji temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania pozwala na roczne ograniczenie kosztu o 5-12%.

Regulacja temperatur w strefach grzewczych

Należy zaznaczyć, że:

Obniżenie temperatury mieszkania o 1 st. C powoduje obniżenie kosztów ogrzewania o 5 – 6 % w skali roku.

Nie namawiamy Państwa do obniżania temperatury w mieszkaniu bo przebywanie w zimnych pomieszczeniach nie jest niczym miłym! Natomiast wartą rozważenia jest odpowiednia regulacja temperatury w zależności od pory dnia i typu pomieszczenia. Zastąpienie klasycznych termostatów (pokręteł przy grzejnikach) termostatami elektronicznymi umożliwia ustawienie dowolnych scenariuszy zależnych od temperatury zewnętrznej i godziny. Termostat taki pozwala na obniżenie temperatury w nocy o 1-2 st. C oraz dodatkowe obniżenie temperatury w ciągu dnia gdy jesteśmy w pracy, możliwe jest także zaprogramowanie osobnego scenariusza na weekend gdy przebywamy dłuższy czas w domu.

zmniejszenie kosztu ogrzewania gazowego
Zastąpienie głowic termostatycznych głowicami programowalnymi pozwala (bez kabli) stworzyć inteligentne scenariusze stref grzewczych.

Przykład regulacji temperatur pokoi / salonu dla głowicy programowalnej:

DzieńGodzinyTemperatura zadanaOkres
Pon-Pt0:00-6:0018 st. CObniżenie nocne – sen
Pon-Pt6:00-9:0021 st. C
Pon-Pt9:00-16:0019 st. CCzas poza domem (praca)
Pon-Pt16:00-22:3021 st. C
Pon-Pt22:30-24:0018 st. CObniżenie nocne – sen
So-Nd0:00-7:0018 st. CObniżenie nocne – sen
So-Nd7:00-24:0021 st. C

Powyższe pozwala na ograniczenie kosztów grzewczych o 4-15% rocznie bez sugestii dotyczących stałego obniżenia komfortu w pomieszczeniach. W domu przede wszystkim mamy czuć się komfortowo! Ograniczenie kosztów ma zaś dziać się niejako „za naszymi plecami” i w sposób automatyczny – czyli wtedy gdy śpimy lub jesteśmy poza domem.

Jak obniżyć koszty ogrzewania – wentylacja?

Jeśli po nocy zdarza się, że obserwują Państwo skroplenia pary wodnej na szybach (jak na poniższym zdjęciu) to zły znak.

Dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu?

W Afryce latem przy 40 st. C w cieniu i wysokiej wilgotności powietrza może być nam zimno. Nasz organizm chcąc się schłodzić pokrywa nasze ciało potem – zatem nadmiar wody w powietrzu prowadzi do dyskomfortu termicznego. To ważna zależność, a optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić około 35-50% wilgotności względnej.

Skąd się bierze woda (wilgoć) w powietrzu? Wilgoć w powietrzu pochodzi z naszych naturalnych procesów bytowych (gotowanie, pranie, oddychanie) i w celu jej usuwania konieczna jest sprawna wentylacja kominowa i okresowe wietrzenie pomieszczeń. Paradoksalnie zatem jeśli każdego dnia otworzymy na 5 minut okna i wymienimy powietrze w mieszkaniu, po ponownym dogrzaniu powietrza będzie nam cieplej. Zewnętrzne powietrze po ogrzaniu będzie bardzo suche (wilgotność na poziomie ok. 20-30%) co pozwala na uzyskanie komfortu przy 20 st. C tożsamego z temperaturą 32 st. C i wilgotnością ok. 87%.

Wilgotność powietrza nie przekraczająca 45% pozwala na identyczny komfort ciepła przy temp. 20 st. C, co temp. 21 st. C przy 57% wilgotności. Pozwala to na ograniczenie kosztu o 5 – 6% w skali roku.

Skąd wieje – czyli poszukiwanie nieszczelności lokalu

Straty ciepła w naszych domach mogą powodować nieszczelne okna czy przedmuchy przez gniazdka elektryczne.

termowizja poznan mieszkanie
Niebieski obszar odpowiada miejscu przedmuchu powietrza na styku skrzydła z ramą okna. Powietrze wdmuchiwane ma temperaturę MINUS 1,9 st. C!
pompa ciepła stary dom
Niebieski obszar odpowiada znacznemu przechłodzeniu skosu (temp. poniżej 10 st. C) spowodowanemu brakiem wełny.

Ograniczenie miejsc którymi przedostaje się zimne powietrze do wnętrza pozwala na znaczne zredukowanie energii jaką musimy je ogrzać. Zwizualizowanie miejsc strat termicznych oraz detekcja obszarów źle ocieplonych lub stanowiących nieszczelności jest możliwa poprzez badanie kamerą termowizyjną.

odbior mieszkania termowizja

Audyt termowizyjny budynku pozwala na zlecenie prac naprawczych pozwalających na uzyskanie znacznej poprawy komfortu termicznego. Ograniczenie kosztów ogrzewania w stosunku do nakładów finansowych posiada bardzo zindywidualizowaną stopę zwrotu (każdy dom jest inny i ma inne wady). Nie mniej wykonanie zaleceń badania termowizyjnego pozwala zwykle na organicznie rachunku rocznego od 4% do ponad 39%!

W zakresie badań termowizyjnych pozostajemy do Państwa dyspozycji na terenie województwa Wielkopolskiego.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 215

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!