Menu Zamknij

Kto może wykonać audyt energetyczny do Czystego Powietrza?

kto moze wykonac audyt energetyczny czyste powietrze

Audyt energetyczny to kluczowy element w procesie poprawy efektywności energetycznej budynków, szczególnie w kontekście programu „Czyste Powietrze”. Audyt to szczegółowa analiza, która pozwala zidentyfikować, gdzie i w jaki sposób energia jest tracona, a także zaproponować rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacyjnych. Wiedza na temat tego, kto może wykonać audyt energetyczny (jakie są wymagane uprawnienia dla audytorów energetycznych), jest niezbędna dla właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych udziałem w programie.

czyste powietrze czy konieczny kolejny audyt

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to kompleksowa analiza budynku, mająca na celu ocenę jego efektywności energetycznej. Efektem finalnym opracowania jest dokument podsumowujący aktualne straty ciepła i wykazujący zalecenia jak zredukować koszty ogrzewania budynku.

Audyt pozwala właścicielowi domu zrozumieć, w jaki sposób energia jest obecnie wykorzystywana, oraz identyfikuje jej potencjalne straty (marnotrawstwo).

Dzięki powyższemu można wprowadzić odpowiednie ulepszenia, które przyczynią się do obniżenia rachunków za energię, zwiększenia komfortu mieszkania oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Audyt energetyczny daje jasny obraz możliwych działań, które mogą uczynić dom bardziej energooszczędnym i ekologicznym. Więcej na temat czym jest audyt energetyczny i na czym polega w odrębnym artykule.

na czym polega audyt energetyczny
Przykłady widok symulacji komputerowej strat ciepła na potrzeby audytu energetycznego
Czyste powietrze poznan
Grafika promocyjna programu Czyste Powietrze

Rola audytu energetycznego w dotacji „Czyste Powietrze”

Audyt energetyczny nie jest niezbędny aby złożyć wniosek o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych, ale wartość dofinansowania znacząco wzrasta (przeważnie o 100%) w przypadku posiadania audytu energetycznego.

Celem audytu energetycznego jest wskazanie zakresu prac jakie należy wykonać aby zrealizować tzw. „termomodernizację kompleksową”.

Z szczegółowych obliczeń audytora dowiemy się zatem co musimy zrobić aby zredukować koszty grzewcze o 40% lub zmniejszyć zapotrzebowanie na energię poniżej wartości 80 kWh.

Na audyt energetyczny przysługuje częściowa dotacja w wysokości 1200 zł netto.

czyste powietrze dofinansowanie
audyt energetyczny tabela
Tabela stanowiąca załącznik do „Czyste Powietrze” – audyt energetyczny

Audytor energetyczny uprawnienia: Kto może wykonać audyt energetyczny?

W ustawach w Polsce oraz w regulaminie programu „Czyste Powietrze” brak wskazań kwalifikacji zawodowych dla osób wykonujących audyty energetyczne.

Warto jednak aby osoba sporządzająca audyt posiadała szeroką wiedzę techniczną z zakresu budownictwa oraz była wpisana na listę osób uprawnionych Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. Warto również zweryfikować czy osoba sporządzająca audyt energetyczny posiada ubezpieczenie OC w zakresie zawodu audytora oraz czy należy np. do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Lista kontrolna – sprawdź komu zlecasz audyt:

  • poproś o numer uprawnień dla Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków i sprawdź ten numer w wykazie https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych
  • zapytaj o przynależność do stowarzyszenia audytorów i poproś o numer legitymacji członkowskiej
  • poproś o kopię polisy OC audytora

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem opracowania audytu nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą audytów energetycznych w Poznaniu.

Czy audyt energetyczny można wykonać zdalnie (on-line)?

Nie. Audytu energetycznego legalnie nie wolno wykonywać bez fizycznej obecności audytora w budynku.

Powyższe jest wynikiem znacznych błędów obliczeniowych (nawet do 60% wartości ogólnej) jeśli audytor nie wykona rzeczywistych oględzin w budynku. Potwierdzenie nielegalnego procederu wyłudzeń audytów zdalnych znajdziemy także w liście pytań i odpowiedzi programu „Czyste Powietrze”:

zdalne wykonanie audytu energetycznego

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem opracowania audytu nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą audytów energetycznych w Poznaniu.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 76

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!