Menu Zamknij

Jak ogrzać zimny pokój?

jak ogrzac zimny pokoj

Poniższy artykuł nie jest kolejnym dostępnym w internecie tekstem sprzedażowym. Jako firma InspekcjaDomu.pl świadczymy usługi badań termowizyjnych i opinii technicznych z zakresu budownictwa. Nasza codzienna praca służy przygotowaniu dokumentacji do dociepleń budynków, sporów administracyjnych czy wystosowania roszczeń względem deweloperów. Na co dzień widzimy wiele niedogrzanych mieszkań i sposobów jakimi mało skutecznie próbują je ogrzać nasi Klienci. Poniższy artykuł przedstawia analizę problemu niedogrzanego pokoju i pokazuje skuteczne sposoby rozwiązania tej niekomfortowej dla Państwa sytuacji.

Dlaczego w pokoju jest zimno?

Odpowiedź na pytanie „dlaczego w pokoju jest zimno” jest podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać. To czy warto kupić piecyk lub farelkę zależne jest od powodu niedogrzania mieszkania. Pamiętajmy, że obecnie ceny energii (każdej energii – elektrycznej, gazowej, węgla) nie są niskie i brak perspektyw na ich obniżenie. Jeśli więc pomiędzy ramą, a skrzydłem okna dostaje się strumień zimnego powietrza lepiej będzie uszczelnić okno niż wydawać pieniądze na dodatkowy grzejnik i energię elektryczną.

termowizja poznan nieszczlene okna
Przedmuch powietrza widoczny w barwach niebieskich – temperatura powietrza ujemna (ok. -1,9 st. C)

Powyższe zdjęcie z naszego badania termowizyjnego wykazywało znaczny strumień wdmuchu powietrza (kolor niebieski). Koszt regulacji okna zleconej firmie z OLX wyniósł 70 zł (można także wkleić dodatkową uszczelkę za 22 zł) – po naprawie w pokoju zrobiło się znacznie cieplej. Nasz Klient mógł kupić grzejnik olejowy i wydawać codziennie 7-15 zł na prąd (rocznie ok. 35 dni mroźnych czyli 35×15=525 zł !). Wybór był prosty.

Jeśli mieszkamy w bloku może okazać się, że nasz problem dogrzania pomieszczenia wynika z przechłodzenia ściany od sąsiada. Jeśli za ścianą jest zimno to możemy wyobrazić sobie, że cała ściana boczna stanowi swego rodzaju „anty-grzejnik”. Porównajmy zatem powierzchnię naszego grzejnika z powierzchnią ściany – to jasne, że w takim przypadku ciężko będzie dogrzać pomieszczenie.

zimna sciana w pokoju
Kolor niebieski przedstawia fragment ściany za którą znajduje się „pustostan”.

Powyższe zdjęcie termowizyjne przedstawia fragment ściany bocznej mieszkania – za częścią ściany znajduje się lokal nieogrzewany. Temperatura niebieskiej (zimnej) ściany wynosi ok. 16 st. C.

W tym przypadku również możemy kupić dodatkowy piecyk lub farelkę. Koszt dzienny dogrzewania pomieszczenia może wynosić nawet 20-25 zł (przy wysokości pomieszczenia ok. 3 m i powierzchni chłodnej ściany ok. 20 m2). Innym sposobem jest przedstawienie zdjęć z badania administracji budynku i wymuszenie na właścicielu ogrzewania lokalu lub ocieplenie ściany od wewnątrz.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy?

Załóżmy, że kupimy grzejnik o mocy 2500 W, przy pełnej pracy (na najwyższym stopniu mocy) zużywa on 2,5 kW na godzinę. Koszt energii elektrycznej to ok. 0,85 zł za jednostkę kWh (kilowatów na godzinę) czyli przy pracy grzejnika przez 6 godzin zapłacimy:

0,85 * 2,5 * 6 = 12,75 zł

Powyższy koszt jest kosztem dziennym pracy urządzenia. Jeśli urządzenie miałoby pracować 24 godziny na dobę to możemy przyjąć, że jego moc będzie stanowić ok. 75% mocy maksymalnej (grzejnik podniesienie temperaturę w pomieszczeniu co może pozwolić aby termostat go wyłączył na pewien czas) czyli kalkulacja wyglądałaby następująco 0,85*2,5*75%*24= 38,25 zł.

Obecnie mroźnych dni w ciągu roku mamy ok. 35. Zatem koszt roczny dogrzewania wynosi 1338,75 zł.

jak ogrzac pokoj grzejnik olejowy

Usunięcie przechłodzeń pokoju – najlepszy sposób na dogrzanie

Dlaczego nie opłaca się kupić grzejnika za 60 zł (termowentylator) lub 450 zł (grzejnik olejowy, piecyk)? Nie mówimy, że się nie opłaca kupować grzejnika jeśli może ona poprawić komfort termiczny w pomieszczeniu w chwili awarii instalacji gazowej czy pozwoli nam krótkotrwale dogrzać łazienkę przed kąpielą dziecka.

Dodatkowe grzejniki nie służą rozwiązaniu problemów przechłodzeń ścian, przedmuchów z gniazdek czy braku szczelności okien.

badanie termowizyjne mieszkania ocieplenie
Zdjęcie pokoju na poddaszu – braki wełny w kolorach niebieskich i zielonych
termowizja straty termiczne mieszkanie pokoj
Widoczny w kolorze niebieskim przedmuch powietrza przez gniazdo elektryczne.
zimno w mieszkaniu jak ogrzac pokoj
We wnęce okna dachowego widoczne braki wełny (kolor niebiesko-zielony).

Pozostawiając nieszczelne ściany dodatkowy grzejnik nie tylko ogrzewa nasz pokój ale także mieszkanie sąsiada lub powietrze poza budynkiem.

Koszt grzejnika olejowego to 450 zł ale koszt jego ciągłego użytkowania przez 35 dni to już ok. 1.300 zł. Przez 10 kolejnych lat to 13.000 zł + wzrost kosztów prądu. Dlatego też taniej jest np. uzupełnić braki wełny na poddaszu niż płacić za użytkowanie dodatkowego źródła ciepła.

Zwiększenie mocy ogrzewania w mroźne dni – jak ogrzać pokój?

Zdarza się także, że zamontowane ogrzewanie w naszym mieszkaniu jest wydajne i uzyskujemy 20 st. C. Problem z ogrzaniem pojawia się okresowo przy bardzo silnych mrozach. Jak ogrzać taki pokój?

Dla kilku dni w roku możemy zastosować kilka dostępnych na rynku rozwiązań:

  • termowentylator – dmuchawa z grzałką elektryczną. Urządzenie pozwala podnieść temperaturę o kilka stopni w stosunkowo małych pokojach. Ze względu na ryzyko pożarowe nie należy pozostawiać tego typu wentylatorów włączonych wychodząc z budynku. Dobrze sprawdzają się w dogrzaniu łazienek
ogrzewanie pokoju mieszkania, jak dogrzac, termowentylator, dmuchawa
  • grzejnik olejowy – dodatkowy grzejnik mobilny. Dużym plusem urządzeń jest możliwość ich ustawienia tam gdzie „nam pasuje”. Grzejnik tego typu ma regulowaną moc i nadaje się do pracy ciągłej
jak ogrzac pokoj grzejnik olejowy
  • promiennik podczerwieni – rodzaj grzejnika powodującego ogrzanie wszystkich przedmiotów znajdujących się przed lub pod nim. Promienniki są dość wygodną i tanią formą grzejników elektrycznych. Plusem jest możliwość montażu na suficie (nie zajmują przestrzeni w mieszkaniu)
jak ogrzac mieszkanie promiennik podczerwieni
  • piecyk gazowy – forma ogrzewania zasilana butlą z gazem. Urządzenia te są bezpieczne w użytkowaniu i pozwalają na uzyskanie komfortu termicznego wszędzie tam gdzie występuje problem z podłączeniem urządzeń elektrycznych
jak ogrzac pokoj - koszt ogrzewania grzejnikiem olejowym

Czym najtaniej ogrzać pokój?

Pytanie „czym najtaniej ogrzać pokój” nie jest wcale takie proste. Odpowiedzi podzieliliśmy na pewne grupy przypadków:

Podniesienie temperatury o 2-3 st. C w pokoju

Do tego cele najlepiej nadaje się termowentylator. Urządzenie posiada wbudowane grzałki (zazwyczaj o 2 stopniach mocy) i wentylator który skutecznie rozprowadzi ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Urządzenia te nie są przeznaczone do pracy ciągłej – można nimi dogrzać np. łazienkę, ale nie pozostawiać włączonego urządzenia wychodząc do pracy.

Po wymianie pieca gazowego lub montażu pompy ciepła chłodniej w pokoju

Nowoczesne piece pracują wg tzw. „krzywej grzewczej”, czyli w zależności od temperatury powietrza poza budynkiem do odpowiedniej temperatury podgrzewana jest woda w grzejnikach. Wydaje się to logiczne bo przy temperaturze – 20 st. C poza budynkiem grzejniki powinny być znacznie cieplejsze niż jeśli na zewnątrz jest +8 st. C. Nie zawsze jednak przy temperaturach bliskich zeru lub lekko dodatnich krzywa jest ustawiona właściwie – zbyt niska temperatura wody w grzejnikach powoduje, że ciężko dogrzać pomieszczenia.

W takich wypadkach możliwe jest przestawienie krzywej w piecu – wymaga to weryfikacji ustawień serwisowych i nie zawsze możliwe jest przez użytkownika. Drugim rozwiązaniem jest zwiększenie mocy grzewczej czyli wymiana grzejnika na taki o większej powierzchni lub montaż dodatkowych wentylatorów rozprowadzających ciepło (wentylator montuje się pod grzejnikiem, rozwiązania takie dostępne są w Internecie).

wentyator pod grzejnik
Przykłady montażu wentylatorów pod grzejnik

Dogrzanie chłodnego pokoju (okresowo temperatura spada do 16 st. C lub niżej)

W takich przypadkach najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie badania termowizyjnego. Bez szczegółowej analizy problemu zakup urządzenia do ogrzewania to dopiero początek niekończących się wydatków…

Pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnego badania termowizyjnego na terenie Wielkopolski (jesteśmy firmą z Poznania).

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 166

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!