Menu Zamknij

Gaz znacznikowy – lokalizacja wycieku wody

gaz znacznikowy lokalizacja wycieku wody

Poszukiwanie miejsca awarii wodnej jest złożonym procesem, w którym wykorzystywane są nowoczesne technologie celem ograniczenia obszaru kucia i powstałych zniszczeń w mieszkaniach. Gaz znacznikowy wykorzystywany jest przy dokładnej diagnostyce wycieków z instalacji ciśnieniowych (nie jest używany przy wyciekach z kanalizacji czy nieszczelnościach dachów).

Co to jest gaz znacznikowy?

Gaz znacznikowy (inaczej gaz śladowy) to gaz składający się z mieszaniny 95% azotu i 5% wodoru. Oba te pierwiastki są składowymi powietrza zatem gaz ten jest bezpieczny dla osób znajdujących się w badanych pomieszczeniach.

gaz znacznikowy zastsowanie

Zalety gazu znacznikowego

  • gaz ten nie powoduje korozji w rurach instalacji wodnych (gaz nie zawiera tlenu)
  • gaz znacznikowy jest całkowicie niepalny
  • gaz w głównej części składa się z azotu występującego w naszej atmosferze zatem nie jest on szkodliwy dla żadnych organizmów żywych
  • gaz jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia nawet w pomieszczeniach z otwartym źródłem ognia
  • gaz ma bardzo małe cząstki przez to dobrze przenika przez beton, cegły, asfalt, kostkę brukową
  • gaz szybko rozprasza się w powietrzu
  • gaz składa się z pierwiastków odnawialnych – nie zużywa zatem zasobów ziemi
gaz znacznikowy - bezpieczeństwo i zalety stsowania
Próby gazowe są całkowicie bezpieczne dla środowiska i wykorzystują składniki powietrza.

Co można zlokalizować gazem znacznikowym?

Gazem znacznikowym lokalizuje się wycieki z instalacji wody użytkowej (wody jaką mamy w kranie) oraz wycieki z instalacji ogrzewania. Na dokładność wskazania miejsca wycieku ma wpływ usytuowanie rur w ścianach, posadzce lub gruncie. Gaz znacznikowy daje bardzo dobre rezultaty dokładności wskazania wycieków o średnim spadku ciśnienia, rzadko zaś jest wykorzystywany przy dużych wyciekach czy w rozległych instalacjach grzewczych (ze względu na znaczną ilość gazu niezbędną do wykonania prób).

Koszt lokalizacji wycieku z instalacji wodnej gazem znacznikowym uzależniony jest od koniecznych przeróbek hydraulicznych do wykonania próby, ilości zużywanego gazu i doświadczenia firmy. Średni koszt skutecznej lokalizacji wycieku tą metodą to 700-1200 zł brutto.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania prób szczelności instalacji wodnych gazem znacznikowym. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lokalizacji wycieków w okolicach miasta Poznań.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 70

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!