Menu Zamknij

Lokalizacja wycieku – kamera termowizyjna

lokalizacja wycieku wody kamera termowizyjna

Popularnym urządzeniem kojarzącym się z możliwością wykrycia awarii z instalacji wodnych jest kamera termowizyjna. W tym artykule obalamy mity – kamera wcale nie stanowi urządzenia pozwalającego na skuteczne określenia źródła większości wycieków w Państwa domach. Wiele firm technicznych opiera swą diagnostykę wycieków jedynie o pomiary termowizyjne, a takie działania sprawdzają się tylko w małej części przypadków.

Oferujemy kompleksową diagnostykę źródła wycieków i zawilgoceń budynków w rejonie miasta Poznań – poznaj naszą ofertę lokalizacji wycieków.

Kamera termowizyjna to nie rentgen

Przetwornik w kamerze termowizyjnej odczytuje promieniowanie podczerwone odbite od ciał znajdujących się przed obiektywem. Kamera zatem w sposób skuteczny pozwala na zobrazowanie za pomocą skali barw miejsc ciepłych i zimnych na powierzchni elementów jakie sami możemy dotknąć.

Kamera „nie widzi” nic za pustką powietrzną brodzika czy za szafkami w kuchni.

kamera termowizyjna lokalizacja wyciekow wody nie rentgen
Kamera termowizyjna nie pozwala na zajrzenie „w głąb” – pozwalają na to badania wykorzystujące innej długości fale (np. RTG).

Bardzo ważna jest rozdzielczość termiczna jaką posiada kamera termowizyjna.

odbior mieszkania rodzaje kamer termowizyjnych
Kamera o niskiej rozdzielczości (dostawka do telefonu) posiada inną skuteczność niż profesjonalne kamery pomiarowe.

Termowizja w sposób skuteczny wskaże nam umiejscowienie rur w posadzkach oraz ułożenie rur ogrzewania podłogowego.

kamera termowizjna co pokazuje
Kamera w sposób skuteczny pokazuje ułożenie rur z ciepłą wodą znajdujących się płytko pod posadzką betonową.
wyciek wody termowizja - lokalizacja ogrzewania podlogowego

Kamera termowizyjna – lokalizacja wycieku CO i ciepłej wody

Lokalizacja wycieków wody z centralnego ogrzewania (CO) oraz wycieków ciepłej wody użytkowej to główne zastosowanie kamer termowizyjnych. Niestety kamera „widzi” tylko to co ciepłe, co oznacza, że występują ograniczenia takich pomiarów.

Termowizja nie pozwoli na diagnostykę miejsca wycieku sprzed grzejnika lub spod okna w słoneczny dzień – rozgrzana podłoga poprzez inne źródło ciepła uniemożliwia określenie miejsca przebiegu instalacji wodnych.

termowizja latem
Cień słoneczny skutecznie ogranicza możliwość diagnostyki kamery termowizyjnej.

Pamiętaj – do pomiarów termowizyjnych warto zasłonić okna, a wcześniej przewietrzyć budynek (otwarcie okien i schłodzenie ścian oraz posadzki pozwala na uzyskanie większego kontrastu pomiędzy instalacją a elementami wykończenia).

Kamera termowizyjna nie pokaże nam również co tak naprawdę oznacza „ciepła plama”. Pamiętajmy, że jeśli część instalacji w posadzkach nie posiada owinięcia pianką termiczną to wówczas będzie oddawać więcej ciepła do betonu. Nie każda plama zatem to dokładne miejsce wycieku. W celu zawężenia rozkucia wskazania kamery termowizyjnej należy dodatkowo zweryfikować innymi metodami pomiarowymi.

lokalizacja wycieku wody kamera termowizyjna
Nie każda plama to miejsce wycieku – powyższy cieplejszy obszar to po prostu niezaizolowany trójnik łączenia instalacji.
interperetacja zdjęć termowizja
Zlokalizowanie takiej plamy to już wyciek. Nie mniej w tym przypadku stosowaliśmy dodatkowe metody pomiarowe aby określić którą płytkę należy odkuć.

Kamera niestety nie jest w stanie pomóc w przypadku wycieków głęboko pod warstwą styropianu lub w gruncie. Zbyt duża odległość „ciepłego miejsca” od posadzki powoduje, że wierzchnie warstwy nie nagrzewają się na tyle silnie aby pozwolić na określenie miejsca awarii. W tych przypadkach stosuje się inne metody lokalizacji – jak gaz znacznikowy.

Termowizja – lokalizacja wycieku z zimnej wody

Diagnostyka wycieku na zimnej wodzie użytkowej jest możliwa za pomocą termowizji. Dotyczy to około 8% przypadków gdy instalacja znajduje się w ścianie (nie posadzkach), a wyciek jest dość duży. W każdym innym przypadku niestety nie uda się uzyskać wystarczającej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a miejscem wypływu wody. Należy także zaznaczyć, że rury instalacji wodnych prowadzone są zwykle w piankach izolacyjnych lub peszlach i dodatkowo zostają przykryte styropianem. Temperatura zimnej wody użytkowej wynosi ok. 10-12 st. C, zatem przy 20 st. C wewnątrz naszego mieszkania różnica ta będzie wynosić zaledwie 10 st. C. Należy zaznaczyć, że dla centralnego ogrzewania temperatura wody w instalacji wynosi 55-70 st. C co pozwala na uzyskanie różnic na poziomie 30 st. C (to aż 3x tyle!).

Do wycieków zimnej wody w 92% przypadku należy stosować inne metody niż termowizja.

Czego używa się do skutecznej lokalizacji wycieków poza termowizją?

Do poszukiwania wycieków wody poza termowizją wykorzystywane są następujące metody:

  • próby ciśnieniowe instalacji wodnych (próby hydrauliczne)
  • gaz znacznikowy
  • badania endoskopowe
  • mapowanie zawilgoceń przegród budowlanych
  • badania barwnikami UV
  • zadymienia instalacji

Ustalenie rozmiaru zawilgocenia pozwala na skuteczne dochodzenie swoich praw w przypadku odszkodowania od ubezpieczyciela. Usługa ta powinna być wykonywana przez specjalistę i zakończona protokołem wraz z materiałem zdjęciowym szkody. W Wielkopolsce świadczymy usługi bezinwazyjnej lokalizacji wycieków w przypadku awarii Państwa instalacji wodnych.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 161

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!