Menu Zamknij

Zawilgocenie ścian wewnętrznych w mieszkaniu

zawilgocenie scian wewnetrzynch w mieszkaniu

Pojawiające się na ścianach wewnętrznych mieszkania zawilgocenia są symptomem poważnych problemów. Wilgoci na ścianach nie powinniśmy bagatelizować ponieważ nie zniknie ona samoistnie (zwykle instalacje hydrauliczne same się nie uszczelnią), a długotrwałe zaniechania mogą prowadzić do konieczności większego remontu wnętrz i odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczenie.

zawilgocenie scian dzialowych wewnetrznych w mieszkaniu poznan

Wilgotne ścian a sucha podłoga

Najczęściej w mieszkaniu zaczynamy obserwować wilgoć na ścianach a nie na posadzce. Brak wilgoci na posadzce wynika z dwóch aspektów:

  • wykończenia podłóg panelami lub płytkami
  • układu warstw posadzkowych blokującego przedostawanie się wilgoci

Przekrój naszej ściany i stropu w większości mieszkań i domów wygląda jak na grafice poniżej.

zawilgocenie scian wewnetrznych przekroj
Przekrój ściany i stropu. Wilgoć pod styropianem powoduje podciąganie kapilarne wilgoci przez ścianę działową (wewnętrzną).
zawilgocona mokra sciana mieszkanie
Przykład zawilgoconej ściany przy łazience (ściana wewnętrzna). Z lewej widoczne zdjęcie termowizyjne obszaru wilgoci w murze.

Woda wydostająca się z rur na skutek awarii nie powoduje zawilgocenia betonu posadzki, a rozprzestrzenia się w warstwach niższych. Styropian ułożony jako izolacja termiczna i akustyczna jest rodzajem bariery przez który woda nie wydostaje się wyżej. Ściany działowe natomiast nie są ustawiane na styropianie (byłby mało stabilne) zatem można określić kolokwialnie, że „stoją w wodzie”.

wilgoc pod posadzka
Woda pod posadzką nie musi powodować zawilgocenia podłogi.

Brak wilgoci na posadzce betonowej (tzw. jastrychu posadzkowym) nie świadczy, że wody nie ma pod całą powierzchnią podłogi.

Zawilgocenie ścian wewnętrznych

Zawilgocenia mogą występować zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Wilgoć na ścianie zewnętrznej może mieć swe źródło w nieszczelnym tarasie, braku właściwej obróbki przy orynnowaniu czy być skutkiem skroplenia wody w miejscu tzw. mostka termicznego.

plesn grzyb w mieszkaniu
Pleśń na oknem (na ścianie zewnętrznej) może być skutkiem przecieku z dachu lub skroplenia w miejscu mostka termicznego.

Na ścianach wewnętrznych lokalu wilgoć zawsze musi mieć swe źródło związane z instalacjami hydraulicznymi (poza przypadkiem gdy ktoś nieumyślnie rozlał wiadro wody na posadzkę). Zatem jeśli obserwują Państwo zawilgocenie ścian oznacza to że przyczyn powinniśmy poszukiwać we własnym lokalu.

Najczęstszymi przyczynami zawilgocenia ścian wewnętrznych są:

  • nieszczelności obwodowe silikonów przy natrysku
  • pęknięcie/uszkodzenie instalacji ciepłej wody użytkowej w posadzce
  • pęknięcie rury instalacji centralnego ogrzewania w posadzce
  • uszkodzenie syfonu, pęknięta uszczelka, wypięcie rury kanalizacyjnej
  • pęknięcie/uszkodzenie instalacji zimnej wody użytkowej w posadzce

Powyższa kolejność przyczyn zawilgoceń została określona na podstawie ponad 1000 diagnozowanych przez naszą firmę źródeł awarii instalacji wodnych w ramach poszukiwania wycieków wody.

Zawilgocone ściany a ubezpieczenie

Jeśli posiadamy ubezpieczenie lokalu to przysługuje nam odszkodowanie za występującą wilgoć na ścianie. W tym akapicie zamieszczono kilka ważnych uwag, które pozwolą Państwu na prawidłowe zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – zachęcamy do przeczytania całości.

Ważne: Zgodnie z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) ubezpieczyciela należy powiadomić o zaistnieniu szkody bez zbędnej zwłoki.

Jeśli widzą Państwo wilgoć na ścianie i odczekają miesiąc (bo może sama zniknie) to zgłoszenie szkody nie jest możliwe, a roszczenia finansowe zazwyczaj są odrzucane. Każdy kto użytkuje lub posiada lokal mieszkalny zobowiązany jest o niego dbać. Oczywiste jest że po miesiącu od zaobserwowania wilgotnych ścian wody pod podłogą może być naprawdę sporo, a koszty osuszenia i przywrócenia stanu pierwotnego będą nieporównywalnie większe niż w fazie początkowej. Zgłaszajmy zatem każdą zaobserwowaną szkodę niezwłocznie np. po odstawieniu szafki za którą jest wilgoć.

Po zgłoszeniu zawilgocenia na infolinii zazwyczaj jesteśmy proszeni o przesłanie zdjęć ściany. Na tej podstawie nastąpi klasyfikacja szkody i wypłata pierwszego odszkodowania. Kilkaset złotych jakie Państwo otrzymacie pozwoli na wymianę listwy przypodłogowej i odmalowanie ścian ale nie zamyka możliwości dalszych roszczeń np. jeśli pod podłogą całego mieszkania jest woda.

Polisa ubezpieczeniowa (wykupiona od tzw. wszystkich ryzyk) pokrywa koszty:

  • lokalizacji wycieku wody metodami nieinwazyjnymi – więcej o naszej usłudze
  • rozkucia i odsłonięcia miejsca awarii
  • naprawy hydraulicznej wraz z próbą szczelności
  • osuszenia przemysłowego miejsca szkody
  • przywrócenia stanu pierwotnego (w tym ułożenia płytek, szpachlowania, malowania ścian, wymiany zawilgoconych przedmiotów)

Należy jednak zaznaczyć, że o zwrot kosztów za inne obszary szkody niż odmalowanie ściany należy się upomnieć samemu, a interesem wypłacającego ubezpieczenie nie jest np. dzwonienie do nas i pytanie czy potrzebujemy jeszcze jakieś środki na naprawę szkody.

Pomoc w przypadku zawilgoconych, mokrych ścian w mieszkaniu

Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu fachową pomoc w przypadku występowania zawilgocenia ścian mieszkania. W swej pracy wykorzystujemy profesjonalne metody diagnostyki w celu ustalenia miejsca awarii jeszcze przed rozkuciem posadzki.

Nie kuj w miejscach gdzie nie ma wycieku. Ogranicz straty w lokalu do niezbędnego minimum. Koszt naszej usługi pokrywa ubezpieczenie mieszkania.

Więcej o lokalizacji wycieków wody – Poznań

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 90

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!