Menu Zamknij

Wymagania powierzchni: Salon z aneksem kuchennym minimalna powierzchnia

salon z aneksem minimalna-powierzchnia mieszkania

Wymagania dotyczące powierzchni (czyli wielkości) mieszkania określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065 i póź. zm.). Dokładniej precyzuje to rozdział nr 7 „Szczególne wymagania dotyczące mieszkań w budynkach wielorodzinnych”. Dla budynków jednorodzinnych nie określa się wymagań dotyczących powierzchni, a jedynie definiuje wymagania dotyczące wysokości zgodnie z opisem dostępnym w osobnym artykule.

Salon z aneksem kuchennym – powierzchnia

Aktualne przepisy nie ograniczają powierzchni salonu z aneksem kuchennym oznacza to, że:

W polskim prawie nie została w żaden sposób określona minimalna powierzchnia salonu z aneksem kuchennym (stan na 2023 rok).

salon z aneksem kuchennym powierzchnia

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie określa minimalną powierzchnię mieszkania na 25 m2. Natomiast nie precyzuje i nie narzuca minimalnej wielkości pomieszczeń. Z zastrzeżeniem cytowanych niżej fragmentów:

§ 92. 1. Mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej.

§ 93. 1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.

§ 93.2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonego z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania (…) [wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej]

Poza powyższymi brak jakichkolwiek innych ograniczeń w projektowaniu i realizacji salonów z aneksem kuchennym.

Minimalna powierzchnia mieszkania

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie określa minimalną powierzchnię mieszkania w rozdziale 7:

§ 94. Mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2

Rozporządzenie w zmienionej (wyżej cytowanej) formie obowiązuje od początku 2018 r. Oznacza to, że wszystkie nowo budowane i oddawane do użytkowania mieszkania nie mogą posiadać mniejszej powierzchni użytkowej niż wspomniane 25 m2. Przy czym warto zaznaczyć, że pomiar powierzchni mieszkania może być różny w zależności od zastosowanej normy do powierzchni mogą być wliczone obszary pod ściankami działowymi – więcej w artykule dotyczącym pomiaru powierzchni.

minimalna powierzchnia mieszkania

Mieszkanie poniżej 25 metrów

Jak to zostało zacytowane powyżej niedopuszcza się projektowania mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m2. Nie oznacza to jednak, że na rynku nieruchomości nie występują mieszkania z Księgą Wieczystą o powierzchniach na poziomie 18-20 m2. Mieszkania takie są i będą ponieważ polskie prawo nie działa wstecz. Od początku roku 2018 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie niemożliwe jest wyodrębnienie lub przekazanie do użytkowania mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m2.

Jeśli spotkamy mieszkanie mniejsze niż wspomniane 25 metrów to zazwyczaj wyodrębnione zostało na podstawie art 94.1 w starej formie (poniższy tekst jest nieobowiązujący):

§ 94 1. W budynku wielorodzinnym szerokość w świetle ścian pomieszczeń powinna wynosić co najmniej:1) pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby – 2,2 m;2) pokoju sypialnego przewidzianego dla dwóch osób – 2,7 m;3) kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m;4) kuchni w mieszkaniu wielopokojowym – 2,4 m.2. W mieszkaniu co najmniej jeden pokój powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 m2.

Możliwe jest także, że jest to lokal usługowy przystosowany na pobyt ludzi (jednak formalnie jest to nadal przestrzeń pod biuro lub sklep typu Żabka, a nie mieszkanie). Lub też mieszkania te są sprzedawane w postaci jednego większego lokalu podzielonego wewnątrz na tzw. „mikro-kawalerki”.

Minimalna powierzchnia mieszkania na osobę

Polskie przepisy nie definiują żadnej minimalnej powierzchni mieszkania na osobę. Przepisy definiują (jak to zostało wyżej opisane) minimalną powierzchnię lokalu, która wynosi 25 m2. Nie określa się natomiast ile osób może mieszkać na danej powierzchni.

Przepisy sprzed 2018 r. określały w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie w § 94.1 że:

W budynku wielorodzinnym szerokość w świetle ścian pomieszczeń powinna wynosić co najmniej:

  1. pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby – 2,2 m;
  2. pokoju sypialnego przewidzianego dla dwóch osób – 2,7 m;
  3. kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m;
  4. kuchni w mieszkaniu wielopokojowym – 2,4 m.

2. W mieszkaniu co najmniej jeden pokój powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 m2.

Przy czym zapis tego artykułu nie jest już obowiązujący od początku 2018 r.

Weryfikacja techniczna mieszkań

Pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania audytu technicznego mieszkań przed ich zakupem. W ramach usługi sprawdzamy zawilgocenia (także pod płytkami), stan wszystkich instalacji, przedmuchy przy oknach, spękania ścian i wiele innych. Zapoznaj się z ofertą sprawdzenia mieszkania przed jego zakupem oraz ofertą sprawdzenia mieszkań przy odbiorach od deweloperów.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 94

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!