Menu Zamknij

Czy po dofinansowaniu „Czyste powietrze” konieczny kolejny audyt?

czyste powietrze czy konieczny kolejny audyt

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa skierowana do gospodarstw domowych (budynków jednorodzinnych), mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez finansowe wspieranie działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Ale czy po przyznaniu środków konieczny jest kolejny audyt? Poniższe wyjaśniamy w artykule.

Wniosek do dofinansowania „Czyste powietrze” – tabela podsumowująca audyt

Składając wniosek do programu „Czyste Powietrze” możemy starać się o wypłatę podwyższonego świadczenia dla tzw. „kompleksowej termomodernizacji”. Wartość środków jakie możliwe są do otrzymania w takim przypadku jest dwukrotnie wyższa, ale wymaga aby beneficjent posiadał audyt energetyczny i złożył wraz z wnioskiem tzw. „Dokument podsumowujący audyt energetyczny” (przykład dokumentu na zdjęciu poniżej).

Poniższy dokument podsumowujący audyt wypełnia audytor energetyczny. Dokument ten do czasu wypłaty środków z programu „Czyste Powietrze” można dosłać (jeśli nie był złożony wraz z wnioskiem) lub podmienić (jeśli jest potrzeba aktualizacji).

audyt energetyczny ile kosztuje tabela podsumowująca
Tabela jaką należy złożyć do wniosku o dofinansowanie „Czyste Powietrze”. U dołu tabeli musi być podpis audytora

Czy po dofinansowaniu do programu czyste powietrze konieczny kolejny audyt?

Nie. Po uzyskaniu dofinansowania z programu „Czyste powietrze” nie ma żadnego obowiązku aby wykonywać kolejny audyt energetyczny.

Powyższe wynika z aktualnego regulaminu programu dofinansowania, ale także wynika z treści zawartych w dokumencie audytu energetycznego. Audyt energetyczny służy ocenie opłacalności działań termomodernizacyjnych – z tego dokumenty można dowiedzieć się po ilu latach zwraca się ocieplenie elewacji a jaki jest czas zwrotu np. z wymiany drzwi wejściowych do budynku. Jeśli zatem wykonaliśmy zalecenia z audytu energetycznego nowy dokument ze wskazaniem innych działań służących poprawie efektywności energetycznej nie ma większego sensu. Nie mniej nie oznacza to, że przed zakończeniem prac nie należy ponownie skontaktować się z audytorem – poniżej wyjaśniamy przypadki gdy jest to konieczne.

Uwaga: konieczna aktualizacja audytu!

Na oficjalnej stronie rządowej programu „Czyste powietrze” w sekcji pytań i odpowiedzi mogą Państwo odnaleźć informację o następującej treści:

kiedy wymagana aktualizacja audytu energetycznego

Powyższe oznacza, że jeśli w toku zbierania ofert od wykonawców (dowolnego zakresu – ocieplenia, wymiany okien, wymiany źródła ogrzewania) wykonają Państwo zmiany parametrów materiałowych lub wielkości elementów (w tym wymiarów okien) konieczna jest aktualizacja audytu.

Opracowanie i przesłanie plików dotyczących audytu nie kończy współpracy pomiędzy audytorem a Inwestorem. Wszelkie zmiany powinny być wprowadzone na finalnej wersji audytu. Tabelę składaną do wniosku można aktualizować w programie dofinansowania „Czyste powietrze” dowolną ilość razy. Zatem nawet po rozpoczęciu prac termomodernizacji mogą Państwo przesłać aktualizację zmian parametrów (jeśli zachodzi taka konieczność). Należy jednak pamiętać, że brak współpracy Inwestora i brak kontaktu z audytorem może skutkować ryzykiem cofnięcia już przyznanej dotacji (w przypadku kontroli). Wszelkie zmiany grubości ocieplenia i zmiany parametrów elementów wbudowanych muszą być aktualizowane w audycie.

Szukasz wykonawcy audytu energetycznego?

Firma InspekcjaDomu.pl pozostaje do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych audytów energetycznych. Jeśli zachodzi taka konieczność wykonujemy także inwentaryzacje budowlane i sporządzamy rysunki budynków.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem opracowania audytu nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą audytów energetyczny w Poznaniu.

audyt energetyczny leszno - kontakt

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 125

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!