Menu Zamknij

Dlaczego okno paruje między szybami?

dlaczego okno paruje miedzy szybami w srodku

Skraplanie pary wodnej jest wynikiem przekroczenia tzw. „punktu rosy” czyli pojawieniem się na chłodnej powierzchni szyby kropelek wilgoci z powietrza. Zjawisko to występuje zawsze np. gdy wyjmujemy zimne piwko latem z lodówki.

dlaczego okna paruja w srodku

Temat znacznie się komplikuje jeśli do skroplenia pary wodnej dochodzi pomiędzy szybami okien PCV (wilgoć w środku szyb okien). Tworzące się zacieki spływającej po pakiecie szybowym rosy tworzą nieestetyczne plamy których nie da się doczyścić od zewnątrz.

dlaczego okno paruje miedzy szybami

Jeśli zaś w Państwa przypadku dochodzi do skroplenia wody wewnątrz mieszkania (na wewnętrznej szybie) prosimy o zapoznanie się z osobnym artykułem – dlaczego woda skrapla się na oknach.

Zaparowane okna między szybami

Zaparowane okna między szybami świadczą o rozszczelnieniu pakietu. Nowy pakiet szybowy posiada pomiędzy szybami gaz obojętny typu argon lub krypton. Z czasem gaz ten zastępowany jest powietrzem co ma wpływ na przedostawanie się pomiędzy szyby mieszaniny gazów o wilgotności zbliżonej do średniej rocznej. Powietrze znajdujące się pomiędzy szybami ulega nagrzaniu pod wpływem nasłonecznienia, a następnie skrapla się przy schłodzeniu szyby. Najintensywniej parę wodną możemy obserwować pomiędzy szybami w okresach dużych różnic temperatur czyli wiosną i jesienią.

Brudne okna w środku

Występujące wtrącenia ciał stałych, larwy owadów i zacieki świadczą o rozszczelnieniu pakietów szyb zespolonych. Objawy te przy silnym nasłonecznieniu okien z czasem będą wiązać się z parowaniem okien pomiędzy szybami. Wady tego typu mogą być zgłaszane jako reklamacje gwarancyjne (pod warunkiem, że okno ma mniej niż rok).

okna brudne w srodku
Zabrudzenia wewnątrz pakietów mogą świadczyć o rozszczelnieniu okien, ale mogą także wynikać z wad produkcyjnych.

Jak pozbyć się pary spomiędzy okien?

Para pomiędzy szybami okna wynika z rozszczelnienia pakietu szybowego. Usunięcie pary wymagałoby wypompowania wilgotnego powietrza i zastąpienia go gazem szlachetnym. Operacja ta przy jednoczesnym oczyszczeniu szyb z występujących zacieków jest niemożliwa bez zachowania sterylnych warunków. Z powyższego względu nie naprawia się rozszczelnionych okien a jedynie je wymienia.

Wymiana pakietu szybowego nie wymaga remontu. W celu wymiany szyb wystarczający jest demontaż ramki i zamienienie szyb zespolonych.

wymiana okna brudne w srodku

Jak naprawić rozszczelnione okno

Swego czasu na rynku istniało kilka firm zajmujących się uzupełnianiem gazu (argonu) w pakietach szybowych. Niskie zainteresowanie usługami oraz zmiany warunków technicznych w tym dodanie trzeciej szyby w nowych oknach wskazują na tendencję do wymiany okien niż ich naprawy. Wymiany samych szyb lub wymiany okien wykonują praktycznie wszystkie firmy świadczące usługi sprzedaży okien.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 125

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!