Menu Zamknij

Czy audyt energetyczny domu jednorodzinnego jest obowiązkowy?

czy audyt energetyczny domu jednorodzinnego jest obowiazkowy

Poniższy artykuł szczegółowo omawia zagadnienie audytu energetycznego z wyjaśnieniem czy dokument ten jest obowiązkowy dla budynków jednorodzinnych. Należy przy tym zaznaczyć, że podstawą prawną sporządzania audytów jest Ustawa o efektywności energetycznej (Dz. U. 2016 poz. 831 i późn. zm.) oraz Ustawa o o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. 2008 Nr 223 poz. 1459 i późn. zm.). Dokumenty te wraz z normą PN-EN 16247 szczegółowo omawiają zakresy audytów wykonywanych na polskim rynku. Należy jednak zauważyć, że audyt energetyczny to nie to samo co świadectwo energetyczne…

audyt energetyczny domu jednorodzinnego

Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne

Zacznijmy od wyjaśnienia, że:

Audyt energetyczny jest opracowaniem znacznie szerszym niż świadectwo energetyczne. Nie są to zatem pojęcia definiujące ten sam dokument – są to różne dokumenty służące innym celom.

Świadectwo energetyczne jest dokumentem stanowiącym niejako „paszport” naszego domu. W opracowaniu tym znajdziemy wyniki obliczeń wskazujące jak ocieplone są nasze ściany oraz ile energii zużywa budynek na potrzeby jego ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Świadectwo energetyczne jest dokumentem obowiązkowym dla wszystkich domów podlegających sprzedaży lub wynajmowi. Jeśli zatem sami mieszkamy we własnym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu to nie musimy posiadać dokumentu świadectwa energetycznego do czasu sprzedaży lub wynajmu. Ostatnia duża nowelizacja ustawy w tym zakresie miała miejsce w 2023 roku i dotyczyła zmian w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.).

Audyt energetyczny jest opracowaniem wskazującym opłacalność ekonomiczną przedsięwzięć remontowych. Opracowanie to wskazuje wynik symulacji energetycznej dla obecnego stanu budynku (podobnie jak świadectwo energetyczne) ale zawiera ponadto obliczenia kosztów i czasu zwrotu z ocieplenia elewacji, wymiany okien czy wymiany kotła grzewczego. Opracowanie audytu jest bardziej czasochłonne i kosztowne niż świadectwo energetyczne. Nie mniej dokument audytu energetycznego daje nam jako właścicielom domu jednorodzinnego sporo informacji technicznych czy bardziej opłaca się ocieplić elewacje, czy też wcześniej zwróci się nam (w ograniczeniu kosztów ogrzewania) wymiana okien. Symulacja opłacalności ekonomicznej remontu jest naprawę super sprawą, której nie opracuje dla nas nikt inny niż audytor energetyczny.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem przygotowania audytów energetycznych oraz świadectw charakterystyki energetycznej.

Po co wykonuje się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest opracowaniem złożonym (od około 20 do 80 stron). Zawiera sporo wyników obliczeń symulacji komputerowej strat ciepła domu. Dokument taki zamawia się przed przedsięwzięciem remontowym celem określenia po jakim czasie zwróci się wymiana okien czy ocieplenie dachu. Powyższe pozwala także na wybór optymalnego wariantu remontu termomodernizacyjnego, tak abyśmy nie przepłacali za remonty z zakresu nie przynoszącego żadnych korzyści w redukcji kosztów ogrzewania.

Przykład: Załóżmy, że nasze drzwi wejściowe do domu zamontowane zostały w latach 90., są to stare drzwi drewniane. Wymiana na nowe drzwi kosztować będzie 6.013 zł (montaż nowych drzwi wraz z ościeżnicą – robocizna i materiał). Jeśli w wiatrołapie (pomieszczaniu za drzwiami wejściowymi) temperatura powietrza w zimie wynosi około 16 st. C to wymiana drzwi zwróci się po 161 latach!

audyt energetyczny domu poznan
SPBT – prosty zwrot kosztów (w redukcji kosztów ogrzewania w stosunku do kosztu nakładu)

Audyt energetyczny pozwoli zatem określić priorytety wymiany poszczególnych elementów i dociepleń naszego domu jednorodzinnego. Nie mniej podstawową zachętą do zamawiania dokumentów audytów energetycznych jest możliwość otrzymania dofinansowania na prace termomodernizacyjne.

Audyt energetyczny przy części programów gminnych, programie Czyste Powietrze czy kredycie termomodernizacyjnym jest obowiązkowy. Uzyskanie dotacji bez przedstawienia podsumowania wyboru najkorzystniejszego wariantu termomodernizacji często jest niemożliwe lub zmniejsza wartość środków jakie możemy otrzymać jako beneficjent. Programy unijne zachęcają zatem do poprzedzenia działań remontowych zamówieniem audytu energetycznego.

Koszt audytu energetycznego do kwoty 1.200 zł netto jest zwracany w ramach dofinansowania. Powyższa kwota nie umniejsza wartości uzyskiwanej dotacji na prace remontowe.

Czy audyty energetyczne domów jednorodzinnych będą obowiązkowe?

Aktualnie obowiązujące akty prawne nie wskazują aby kiedykolwiek audyty energetyczne domów jednorodzinnych miały stać się obowiązkowe. Jak wykazano powyżej audyt może stać się dokumentem koniecznym do wniosku o dotację na termomodernizację naszego budynku, ale jeśli nie planujemy remontu nie musimy zamawiać audytu. Audytów energetycznych nie trzeba również zamawiać do sprzedaży nieruchomości – obowiązkowe przy sprzedaży są natomiast świadectwa energetyczne.

trzymaj cieplo poznan termowizja

Audyt energetyczny – jak znaleźć dobrego audytora?

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem przygotowania audytów energetycznych. Firma InspekcjaDomu.pl jest rodzinną firmą z Poznania – zależy nam bardziej na Państwa satysfakcji i uzyskanych rezultatach ocieplenia.

Poza Wielkopolską audytorów energetycznych zalecamy szukać na liście członków Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE). Zwracamy przy tym uwagę, że wykonanie audytu bez fizycznych oględzin lokalu nie jest zalecane, a ocena zdalna zawierałaby znaczne przybliżenia i uproszczenia. Audyt energetyczny (w przeciwieństwie do świadectwa energetycznego) nie powinien powstawać on-line bez wizyty w lokalu.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 87

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!