Menu Zamknij

Wynajem na pokoje a świadectwo charakterystyki energetycznej

wynajem na pokoje siwdectwo charakterystyki energetycznej budynku

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji gdy prowadzimy najem:

  • odrębnych lokali mieszkalnych w budynku który w całości stanowi naszą własność
  • kilku osobnych pokoi/kawalerek w budynku jednorodzinnym
  • osobnych pokoi w jednym mieszkaniu

W każdej z powyższych sytuacji, aby umowa najmu nie zawierała wad prawnych od kwietnia 2023 jej załącznikiem musi być świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument taki ważny jest 10 lat od jego wydania, zatem jeden dokument może być załącznikiem do wielu umów najmu. Pomijanie świadectwa charakterystyki energetycznej stanowi natomiast wadę prawną przedmiotowej umowy najmu może utrudniać egzekucję należności czynszu czy egzekucję eksmisji.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – ustawa

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) określa tzw. „Zasady sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej”. Dokładne zapisy znajdują się w rozdziale nr 2 wspomnianego dokumentu. Cytując:

Art. 3. 1. Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której
przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje
spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego
prawa do lokalu;
3) wynajmowanego.

Wyjaśnienie: W powyższym artykule ustawy pojawia się określenie „zarządca budynku lub części budynku” ustawodawca ma tu na myśli np. firmę obsługującą najem długoterminowy. Nie oznacza to jednak, że administrator odpowiedzialny za sprzątanie klatki schodowej ma obowiązek opłacić za nas przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Takiego obowiązku nie ma w ustawie.

Ponadto ustawa definiuje, że:

Art. 4.1 Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej, uwzględnia się parametry techniczne konstrukcji i instalacji budynku oraz parametry techniczne źródła ciepła zasilającego budynek lub część budynku.

Powyższe oznacza, że niemożliwe jest stworzenie świadectwa bez dostępnej dokumentacji technicznej lub wizji lokalnej i inwentaryzacji pomieszczeń. Dokument sporządzony bez podstawowych danych dotyczących lokalu jest nieskuteczny i stanowi poświadczenie nieprawdy.

swiadectwo energetyczne falszywe
Zamówienie w Internecie świadectwa energetycznego bez przesłania dokumentacji można porównać do zakupu fałszywego dowodu osobistego. Obie czynności są nielegalne i grożą za nie kary.

Ustawa określa także termin ważności świadectwa:

Art. 14. 1. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

model do swiadectwa charakterystki energetycznej
Przykład modelowania budynku na potrzeby świadectwa charakterystyki energetycznej.

Wynajem lokali w budynku, wynajem na pokoje – ile świadectw?

Podstawowym pytaniem z jakim się spotykamy jest: Czy przy wynajmie pokoi wystarczy świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania? Przez analogię pytanie to można odnieść także do wynajmu kawalerek w jednym budynku, który stanowi naszą własność. Jeśli Księga Wieczysta odrębnej własności dotyczy całego mieszkania lub budynku wydaje się rozsądne stworzenie jednego świadectwa charakterystyki energetycznej dla całej nieruchomości.

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) określa dokładnie:

Art. 11.5. W przypadku zawarcia umowy zbycia prawa własności części budynku albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo umowy najmu części budynku przekazywane świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy części budynku albo lokalu będących przedmiotem umowy.

Oznacza to, że przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej całego lokalu jeśli wynajmujemy pokój nie jest prawidłowe i skuteczne prawnie. Przy wynajmie pokoi powinniśmy przekazywać świadectwo „części budynku będącej przedmiotem umowy”. Należy pamiętać, że taki zapis wbrew pozorom ma sens – przecież inne jest zapotrzebowanie na ogrzewanie pokoju o powierzchni 25 m2 z oknami od północny, a inne pokoju o powierzchni 14 m2 z oknami od południa. Najemca widząc świadectwo dla całego mieszkania nie mógłby dzielić wartości wskaźników zapotrzebowania energetycznego „na pół” lub tylko proporcjonalnie do powierzchni najmu (bez uwzględnienia nasłonecznienia, wielkości okien etc.).

Do skutecznej egzekucji umów najmu załącznikiem musi być świadectwo energetyczne odpowiadające wprost przedmiotowi umowy. Dla wynajmu pokoju świadectwo musi dotyczyć tej właśnie części budynku.

Sporządzenie świadectwa energetycznego mieszkania

Nasz zespół posiada uprawnienia certyfikatorów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a każde świadectwo jest dodawane do globalnego rejestru. Pozostajemy do Państwa dyspozycji gwarantując rzetelne wyniki i krótkie terminy realizacji.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej.


Pobierz darmowy e-book i zniżkę!

swiadectwo energetyczne poznan ebook

Na podany adres prześlemy Ci e-book PDF oraz otrzymasz specjalną zniżkę -30 zł na zakup świadectwa energetycznego.

Plik PDF „Świadectwa charakterystyki energetycznej. Wszystko co warto wiedzieć przed zamówieniem usługi” zawiera m. in. pełny wzór świadectwa z omówieniem.


Gdzie znajduje się Twoja nieruchomość? *

* pola wymagane
Twoje dane są bezpieczne – polityka prywatności.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 174

Brak ocen.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 174

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!