Menu Zamknij

Badanie termowizyjne mieszkania – ile kosztuje i na czym polega

badanie termowizyjne mieszkania

Ze względu na rosnące ceny energii oczywistą tendencją jest dążenie do ograniczenia strat ciepła w naszych mieszkaniach. Badanie termowizyjne jest nieinwazyjnym pomiarem ujawniającym różnice temperatur w mieszkaniu (tzw. mostki termiczne i miejsca największych strat ciepła). Zatem co tak naprawdę pokazuje i na czym polega badanie termowizyjne? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Na czym polega badanie termowizyjne mieszkania?

Badanie termowizyjne mieszkania polega na odczycie promieniowania podczerwonego przez specjalistyczną kamerę – brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest.

Kamera termowizyjna nie emituje promieniowania, a jedynie odczytuje promieniowanie odbite od obiektów znajdujących się w zasięgu naszego wzroku – pomiary są całkowicie bezpieczne.

badanie termowizyjne mieszkania domu
Przetwornik kamery termowizyjnej odczytuje promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekty – kamera nie wysyła żadnego promieniowania.

Należy zaznaczyć, że każde ciało wysyła promieniowanie podczerwone, a w uproszczeniu ilość tego promieniowania jest zależna od typu powierzchni obiektu (emisyjności) oraz jego temperatury. Im obiekt cieplejszy tym więcej promieniowania. Te różnice temperatur powierzchni obiektów są obrazowane za pomocą różnych barw na obrazie z kamer termowizyjnych (tzw. termogramach).

badanie termowizyjne mieszkania na czym polega
Pomiar kamerą termowizyjną pozwala na przedstawienie temperatur w postaci różnych barw na ekranie urządzenia.

Badanie termowizyjne mieszkania pozwala na zobrazowanie:

  • nieszczelności przy oknach i drzwiach (błędy osadzenia i przedmuchy) – wady tego typu występują w większości mieszkań i domów
  • błędów wykonania izolacji zewnętrznych – błędy ocieplenia, braki wełny na poddaszach, straty wywołane przez kuny
  • ciągów wstecznych wentylacji – zasysanie zimnego powietrza przez wentylację powoduje znaczne wychłodzenie mieszkania
  • prawidłowości działania ogrzewania i strat instalacji grzewczej – termowizja to jedyna metoda określenia strat ciepła i poprawności ułożenia ogrzewania podłogowego
  • zawilgoceń przegród budowlanych na skutek awarii instalacji – badanie termowizyjne w sposób obrazowy ułatwia szybką diagnostykę
  • oraz wielu innych…

Pomiar termowizyjny mieszkania ok. 70 m2 trwa do 120 minut i pozwala na zdefiniowanie wszystkich wad termicznych, których zobrazowanie nie jest możliwe żadną inną metodą.

badanie termowizyjne mieszkania ocieplenie
Badanie termowizyjne mieszkania na poddaszu (kamienica) – błędy ocieplenia widoczne w kolorze niebieskim.

Kiedy i jak sprawdzać kamerą termowizyjną?

Badanie termowizyjne mieszkania może być wykonany zawsze (w każdy dniu i czasie). Wyróżnia się jednak dwa typy pomiarów:

Typ I – pomiar ujawniający wady ukryte nieruchomości

Badania te mają na celu lokalizację anomalii służących określeniu miejsc wycieków z instalacji wodnych. Pomiary te ujawniają także obszary podwyższonej wilgotności ścian i sufitów. Wad tego typu nie widać „gołym okiem”. Termowizja zatem znacząco ułatwia obrazowanie szkód w mieszkaniach.

badanie termowizyjne mieszkania wilgoc
Badanie termowizyjne wewnątrz mieszkania – wilgoć na ścianach w kolorze niebieskim/zielonym.
badanie termowizyjne mieszkania wilgoc
Zdjęcie przedstawia obszar zawilgocenia ściany (kolor zielono-niebieski na termogramie).

Typ II – pomiar oceny izolacyjności cieplnej

Badania termowizyjne najczęściej kojarzymy z tym typem pomiaru. Termowizja przecież ujawnia „gdzie ucieka ciepło” i pozwala na wykonanie audytu termicznego celem zaplanowania termomodernizacji lub roszczeń napraw względem dewelopera. Należy jednak pamiętać, że pomiary izolacyjności cieplnej są badaniami typowo sezonowymi – wiosną gdy temperatura poza budynkiem wynosi 20 st. C i w pomieszczeniach jest 20 st. C nie ma różnic po obu stronach muru.

Badania termowizyjne mieszkań pod kątem izolacyjności cieplnej wykonuje się tylko w okresie zimowym. Minimalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a temperaturą powietrza poza budynkiem powinna wynosić 12 st. C.

Badań izolacji zewnętrznej nie powinno się ponadto wykonywać w dni silnego nasłonecznienia ścian – znacząco zaburza to pomiary. Spełnienie wszystkich wytycznych normy PN-EN 13187 wymaga wiedzy i doświadczenia operatora kamery termowizyjnej.

badanie termowizyjne mieszkania domu izolacja
Badanie termowizyjne strat ciepła od zewnątrz – budynek słabo ocieplony.
badanie termowizyjne mieszkania przedmuch powietrza
Badanie mieszkania od wewnątrz – nieszczelność okna (temp. poniżej 4 st. C).

Ile kosztuje badanie termowizyjne mieszkania?

Badanie termowizyjne mieszkania kosztuje od 180 zł do około 1.200 zł brutto (z podatkiem). Cena badania termowizyjnego jest zależna od typu kamery jaką następuje obrazowanie, doświadczenia operatora i typu przygotowywanego raportu. Raport składający się z samych zdjęć termowizyjnych (bez opisów) i wykonywany tanią kamerą nie kosztuje dużo. Raporty zgodne z normą PN-EN 13187 wymagają jednak pewnego nakładu pracy związanego z opracowaniem wyników i cena ta przekłada się na koszt usługi.

Z zakupem usług inżynieryjnych jest jak z wizytą u lekarza – nie zawsze wybierajmy najtańszego. Warto przecież porównać opinie o danym lekarzu i sprawdzić jaki ma tomograf (tu raczej kamerę 🙂 ).

rodzaje kamer termowizyjnych
Badanie termowizyjne może być wykonane dostawką do telefonu lub profesjonalną kamerą która dokładnie wskazuje temperatury miejsc problematycznych.

Specjalizując się w badaniach termowizyjnych w okolicach miasta Poznań i Wielkopolski wielu Klientów wraca do nas z prośbą o interpretację zdjęć z pomiarów konkurencji lub zleca ponowne badania. W rozmach z Klientami jasno wybrzmiewa, że nie zawsze są zadowoleni z poprzedniej usługi i zamiast pomiaru za 180 zł wybraliby pomiar za 350-400 zł.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych badań termowizyjnych.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 147

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!