Jeśli nasze mieszkanie powstało pod koniec lat 90. lub później możemy być pewni że instalacja elektryczna wykonana jest z przewodów miedzianych. Tej pewności nie możemy mieć jednak przy instalacjach starszych – spuścizną poprzednich epok było powszechne stosowanie aluminium w instalacjach elektrycznych wewnątrz mieszkań i domów. Co do zasady należy zaznaczyć, że przewody stosowane w energetyce (nie mieszkaniach) ze względu na duże przekroje żył i cenę nadal są wykonywane z aluminium i nie ma w tym nic złego.
Nie mniej jeśli planują Państwo remont nieruchomości lub dopiero ją kupują warto sprawdzić czy instalacja jest miedziana czy aluminiowa. Warto również zmienić przewody na miedziane, tak aby ograniczyć ewentualne ryzyko awarii w przyszłości.
Przed przystąpieniem do sprawdzenia typu instalacji pamiętajmy o wyłączeniu napięcia w lokalu. Rozkręcanie gniazd pod napięciem bez stosownych uprawnień elektrycznych i zabezpieczenia jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Jak odróżnić przewód aluminiowy od miedzianego? – rozkręć gniazdko
Ocena wizualna jest dość łatwa:
- aluminiowe przewody – końcówki w kolorze szarym
- miedziane przewody – końcówki w kolorze brązowym
Kolor końcówek przewodów można zaobserwować w gniazdkach lub puszkach łączeniowych. W gniazdu zazwyczaj wystarczające jest usunięcie zewnętrznej osłony z plastiku (nie zawsze trzeba wyjmować moduł gniazdka z puszki).
Pamiętajmy jednak, że instalacja elektryczna mogła być modyfikowana. Czasem potrzebujemy dodatkowe gniazdko, lub jakiś punkt nie działa właściwie i wymieniamy przewód. Sprawdzenie czy w mieszkaniu jest instalacja aluminiowa czy miedziana nie może się ograniczyć do jednego punktu.
Zalecamy sprawdzenie min. 3 różnych miejsc instalacji (w różnych pokojach) tak aby się upewnić, że rzeczywiście instalacja w mieszkaniu jest miedziana lub aluminiowa.
Uwaga na „pułapki” koloru przewodów
Podczas oględzin możemy natrafić na końcówki dwukolorowe z przewagą koloru szarego/srebrnego. Takie styki bardzo często spotykamy w podejściach lamp i czujników. Czy jest to aluminium? Nie, są to przewody miedziane składające się z „nitek” tzw. przewód typu linka. Końcówki tych przewodów są pokryte cyną (lutowane) aby „nitki” były sklejone i łatwiej wprowadzało się je na zaciski.
Czy trzeba wymieniać instalację aluminiową?
Instalacja aluminiowa jest podatna na odkształcenia termiczne i stwarza ryzyko iskrzenia (luzowania styków). W czasach epoki PRL urządzenia domowe pobierały znacznie mniej energii niż obecnie a dodatkowo było ich mniej (nie było zmywarek, termomoiksów, mikrofalówek etc). Duże obciążenie przewód aluminiowych stwarza obecnie ryzyko dla Państwa bezpieczeństwa.
Obwody aluminiowe o małej mocy mogą być bezpiecznie użytkowane i nie ma potrzeby ich wymieniać.
Zatem wskazanie wymiany instalacji dotyczy obwodów gniazd w mieszkaniach. Wymiana przewodów do oświetlenia nie zawsze jest konieczna. Przy częściowej wymianie instalacji warto pamiętać, że łączenie aluminium z miedzią musi być wykonywane przez specjalne złączki. Nieumiejętne łączenie obu instalacji prowadzi do pożarów.
Jak sprawdzić czy instalacja jest do wymiany?
Jeśli zastanawiają się Państwo czy instalacja elektryczna jest do wymiany pozostajemy do dyspozycji na terenie Poznania i okolic. Świadczymy profesjonalne usługi pomiarów instalacji elektrycznych Poznań – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Wykonujemy także usługi kompleksowej oceny stanu mieszkań i domów przed zakupem z rynku wtórnego.