Pojawiająca się na ścinach lub suficie wilgoć zazwyczaj wynika z niewłaściwej izolacji termicznej budynku lub wycieków z instalacji wodnych (więcej o usłudze lokalizacji wycieku). Na skutek zwiększonej wilgotności na powierzchni ścian mogą się rozwijać groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie – nie należy działać miejscowo, konieczne jest zidentyfikowanie całego obszaru zawilgocenia. Przed rozpoczęciem prac związanych z usunięciem powstałej szkody należy zatem wykonać badanie określające rozmiar obszaru zawilgocenia. Badanie termowizyjne w połączeniu z badaniem wilgotności ścian jest jedyną metodą dającą pełny obraz obszaru zawilgocenia. Zaufaj nam - wykonamy dla Ciebie pełny raport rozmiaru szkody.
Wilgoć na powierzchni ścian zawsze posiada niższą temperaturę niż sucha część muru. Oznacza to, że możliwe jest określenie dokładnej lokalizacji ogniska wilgoci dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej wykonującej pomiar temperatury powierzchni z dużą rozdzielczością . Należy pamiętać, że rozwój pleśni czy grzybów (lub odparzenia tynków) nigdy nie dotyczą całego obszaru zawilgocenia, a jedynie ich fragmentów. Jeśli zaś nie usuniemy całego obszaru wilgotnego muru problem pleśni może wrócić bardzo szybko…
Badanie termowizyjne pozwala na precyzyjne określenie obszarów zawilgoceń. Zdjęcia termowizyjne często stanowią podstawę żądania odszkodowania od zarządcy/wspólnoty oraz podstawę do oszacowania zakresu prac naprawczych. Pamiętajmy, że fakt zauważenia zarodków pleśni/grzybów w jednym z pomieszczeń może oznaczać podwyższoną wilgotność większej liczby ścian mieszkania, a problem pleśni będzie się powiększał.
Podczas usługi sprawdzenia obszarów zawilgoceń każdorazowo sprawdzamy wilgotność podłoża z wykorzystaniem miernika wilgotności przylgowej (zakres detekcji do 50 mm w głąb ściany). Pomiar wilgoci ścian (lub sufitów, posadzek) umożliwa precyzyjne określenie stopnia zawilgocenia oraz późniejszy wybór metody działań naprawczych. Dodatkowo pomiar wilgotności jest niezbędny aby wyeliminować obszary chłodniejsze jedynie z powodu powstawania tzw. mostków cieplnych (zwłaszcza w przypadkach gdy zawilgocenie posiada temperaturę zbliżoną do pozostałej części ściany). Do pomiarów używamy profesjonalnego miernika ze świadectwem kalibracji.
Badania termowizyjne w zakresie lokalizacji rozmiaru zawilgocenia i poszukiwania wycieków z instalacji są uznawane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, a koszt usługi jest przez nich zwracany.
Za dodatkową opłatą od 100 do 300 PLN istnieje możliwość opracowania dokumentacji badania. Na potrzeby dokumentacji usterek wykonujemy typowo od 5 do 40 zdjęć. Zdjęcia otrzymasz w formie elektronicznej (w formacie PDF). Nasze usługi akceptują wszyscy ubezpieczyciele. Jeśli masz wątpliowości skontaktuj się z nami.