Akcja “Trzymaj ciepło” to badania termowizyjne wykonywane z inicjatywy Wydziału Ochrony Środowiska Miasta Poznań. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak przygotować swój dom do takiego badania termowizyjnego oraz jakie warunki pogodowe muszą być spełnione podczas pomiaru. Ponadto na podstawie analiz ponad 20 raportów badań wyjaśnię czy warto w ogóle zapisywać się do programu oraz czym różnią się komercyjne badania termowizyjne od akcji „trzymaj ciepło”.
Jak przygotować dom do badania termowizyjnego?
Badania termowizyjne zgodnie z normą PN-EN 13187 muszą być wykonywane przy zachowaniu różnicy min. 15 st. C pomiędzy wnętrzem, a częścią zewnętrzną budynku (wykonywane są tylko w okresie zimowym). Oznacza to, że Twoje mieszkanie musi być nagrzane przed pomiarem. Ze względu na inercję cieplną ścian w budynku (powolną zmianę temperatury) stała temperatura powinna być utrzymywana przez około 5 dni przed pomiarem. Nagrzanie budynku na dzień przed inspekcją nie pozwoli na wykazanie wszystkich wad termicznych.
Ponadto jeśli zależy Ci na pełnej i rzetelnej ocenie nieruchomości nie zasłaniaj rolet zewnętrznych (jeśli takie posiadasz) na 12 godzin przed pomiarem. Nie otwieraj też okien bezpośrednio przed wizytą specjalisty, ponieważ w obszarze ich uchylenia dojdzie do wygrzania elewacji, co spowoduje błędne wnioski z badania.
Badania termowizyjne wykonywane zgodnie z normą realizowane są w dni pochmurne lub o wschodzie i po zachodzie Słońca. Badania w ramach akcji „trzymaj ciepło” wykonywane są tylko wieczorami. Wszystkie kamery termowizyjne wykonują dwa zdjęcia (zdjęcie termiczne i zdjęcie fotograficzne), a w raporcie z badania oba zdjęcia będą ze sobą zestawione. Niestety w ramach akcji pomiarowcy nie używają dodatkowych lamp doświetlających elewacje budynku, dlatego jeśli nie chcesz aby zdjęcia były zupełnie czarne zapal oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach w budynku.
Trzymaj ciepło – czy warto?
Akcja „Trzymaj ciepło” dotyczy tylko nieruchomości na terenie miasta Poznań. Jeśli więc Twoja nieruchomość znajduje się w mieście na pewno warto wykonać pomiar. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom jak ważne jest aby ich domy były energooszczędne i jako taki cel jest spełniany. Natomiast jeśli zapytasz czy na podstawie takiego raportu będę wiedział jak docieplić dom i dlaczego w niektórych pomieszczeniach jest u mnie strasznie zimno? Odpowiedź jest równie prosta: badania te nie pozwalają na pełną diagnostykę problemów w budynkach. Z badaniem termowizyjnym jest podobnie jak z badaniem u lekarza – czy jeśli lekarz obejrzy Cię z zewnątrz posiada taką samą wiedzę jak po badaniu tomografem?
Badanie zewnętrzne dla budynku nieocieplonego wykaże straty ciepła w miejscu nadproży okiennych oraz w miejscu lokalizacji grzejników.
Czy jednak straty te stanowią znaczne źródło przechłodzenia wewnątrz, a ocieplenie ścian w pełni rozwiąże problem? Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie badanie od wewnątrz Państwa domu.
Badanie termowizyjne wewnątrz mieszkania
Główną przyczyną zwiększonych rachunków za ogrzewanie są straty ciepła w mieszkaniach spowodowane nieszczelnością okien, przedmuchami ze ścian (i to zwłaszcza w nowych budynkach!) oraz problemami funkcjonowania wentylacji.
Nieszczelności okien zazwyczaj nie są widoczne w badaniu zewnętrznym, ponieważ to zimne powietrze z zewnątrz przedostaje się do wnętrza naszych mieszkań, a nie ciepłe powietrze na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że kominy wentylacyjne w łazienkach, czy okap kuchenny potrzebują powietrza w celu zapewnienia prawidłowego przepływu – innymi słowy nasz dom „pracuje” na podciśnieniu. Zatem jedynie badanie wewnętrzne wykaże błędy wentylacji, czy błędy osadzenia okien.
Czy badanie od wewnątrz ma jeszcze jakąś przewagę? Oczywiście! Pozwala ono na detekcję problemów związanych z izolacją poddasza. Błędy te nie będą widoczne od zewnątrz ze względu na wentylowanie wełny (bezpośrednio pod dachówką jest pusta przestrzeń, w której powietrze ma temperaturę zewnętrzną).
Ponadto zwracam uwagę, że jako lider badań termowizyjnych w Poznaniu dobieramy dla Klientów terminy badań dopasowane do warunków atmosferycznych. W pomiarach stosujemy dodatkowe lampy doświetlające i nie limitujemy ilości zdjęć wykonywanych podczas pomiarów. Z badań powstają raporty określające współczynniki ścian i definiujące wprost wszystkie działania naprawcze. Zanim wydasz około 40.000 zł na ocieplenie zadzwoń i umów profesjonalne badanie termowizyjne Twojego budynku, które wykaże wszystkie wady. Więcej o naszych badaniach termowizyjnych.