Menu Zamknij

Pomoc przy odbiorze – odbiór mieszkania kogo polecacie

odbior mieszkania kogo polecacie

W oczekiwaniu na klucze do nowego mieszkania, warto zastanowić się nad procesem jego odbioru. Odbiór mieszkania to nie tylko radosny moment przekroczenia progu własnego M, ale także ważny krok, który wymaga skrupulatności i wiedzy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto korzystać z pomocy ekspertów przy odbiorze mieszkania, na co zwracać uwagę i jak wybrać odpowiednią pomoc.

Jeśli zbliża się termin Państwa odbioru zachęcamy do kontaktu – pomożemy w fachowym odbiorze mieszkania. Zatrudniając profesjonalistów mogą mieć Państwo gwarancję znajomości norm i posiadania odpowiedniego sprzętu pomiarowego. Usługi świadczymy na terenie całej Wielopolski.

Dlaczego warto korzystać z pomocy przy odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania wydaje się prostym zadaniem, ale w rzeczywistości wymaga dokładnej wiedzy technicznej. Korzystając z pomocy ekspertów, można uniknąć wielu pułapek.

Musimy pamiętać, że wchodząc do nowego mieszkania będziemy zwracać uwagę na inne aspekty niż kąty czy płaszczyzny, ponadto będziemy zajęci rozmową z przedstawicielem wykonawcy/dewelopera w zakresie przekazania kluczy czy elementów wyposażenia. Zatrudnienie dodatkowej osoby, która w tzw. „międzyczasie” skrupulatnie sprawdzi mieszkanie wydaje się być całkiem dobrym pomysłem.

Unikanie błędów przy odbiorze

Fachowcy od odbiorów mieszkań zajmują się tym na co dzień – wiedzą gdzie szukać usterek i jak nie dać się zagadać przedstawicielowi wykonawcy. Wykonują swoją pracę stając w obronie interesów klienta, co pozwala nam przyjść na odbiór z kubkiem kawy i spokoje obserwować ich pracę. Zatrudniając doświadczonego inspektora możemy być pewni uniknięcia błędów, które mogłyby później kosztować czas i pieniądze.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Korzystanie z usług eksperta może wydawać się kosztowne, ale w długiej perspektywie okaże się oszczędnością. Profesjonalna pomoc pozwala na szybsze wykrycie i rozwiązanie potencjalnych problemów. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 41 Ustawy Deweloperskiej wykonawca jest zobowiązany do darmowej naprawy wszystkich wad przekazywanego mieszkania. Na poprawę usterek zauważonych na odbiorze deweloper ma 30 dni kalendarzowych.

odbior mieszkania polecenie facebook
Więcej zdjęć na naszym profilu facebook

Kto może pomóc przy odbiorze mieszkania?

Podczas odbioru mieszkania warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Wybór firmy specjalizującej się w odbiorach jest podobny do procesu wyboru lekarza dla dziecka lub rodziców.

Powyższe oznacza, że przy wyborze specjalistów porównujemy kilka aspektów jednocześnie:

  • zakres usługi – każdy wykonawca dysponuje innym sprzętem i zakresem oferty
  • ilością opinii oraz występowaniem dodatkowych gwarancji usługi odbioru
  • zdjęciami z profilu społecznościowego potwierdzającymi, że firma jest godna zaufania i rzeczywiście wykonuje takie usługi
  • ceną usługi i dostępnością

Porównywanie cen usług odbiorów mieszkań bez weryfikacji czy oferta dotyczy badania kamerą termowizyjną, czy inspektor sprawdzi metraż mieszkania i czy inspektor skończył studnia (część firm oferuje pomoc studentów – inżynierów) nie jest dobrym pomysłem. Poza samą ceną warto kierować się poleceniami znajomych i naszym odczuciem po rozmowie telefonicznej z przedstawicielem danej firmy.

odbior mieszkania rodzaje kamer termowizyjnych
Powyżej przykład kamer termowizyjnych – odbiór może być wykonany dostawką do telefonu lub profesjonalną kamerą.

Proces odbioru mieszkania krok po kroku

Odbiór mieszkania powinien odbywać się według ustalonego planu, aby niczego nie przeoczyć. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie i odszukanie w internecie odpowiednich informacji. Powyższe istotne jest zwłaszcza jeśli zdecydujemy się odebrać mieszkanie samodzielnie bez pomocy fachowca.

Przygotowanie do odbioru

Zanim rozpocznie się odbiór, warto przygotować listę wszystkich elementów do sprawdzenia. Można skorzystać z list kontrolnych dostępnych online lub te, które oferują specjaliści.

Przed odbiorem należy także przygotować umowę deweloperską a w niej odnaleźć dwa ważne dokumenty:

  • prospekt informacyjny (inaczej standard wykończenia) – definiujący jakie wyposażenie powinniśmy znaleźć w lokalu i jak lokal miał być wykończony
  • rzut mieszkania z wymiarami – na podstawie planu pomieszczeń warto sprawdzić prawidłowe umiejscowienie okien, kierunki otwierania okien oraz oczywiście wymiary poszczególnych pokoi

Jeśli przed odbiorem deweloper przesłał do nas rzut mieszkania od geodety (wymiarowanie powykonawcze) warto go wydrukować i zabrać ze sobą do mieszkania.

Kluczowe elementy do sprawdzenia

Podczas odbioru należy szczegółowo sprawdzić m.in. ściany, sufity, podłogi, instalacje, okna, drzwi, balkony, tarasy oraz inne elementy wyposażenia, takie jak grzejniki, kotły czy kominy. Niestety elementów jest sporo i w tym zakresie naprawę warto korzystać z pomocy firm takich jak InspekcjaDomu.pl.

Protokół odbioru

Wszystkie uwagi i znalezione nieprawidłowości powinny być odnotowane w protokole odbioru. Jest to dokument, który będzie podstawą do ewentualnych roszczeń i poprawek. Należy dopilnować aby na miejscu wszystkie zapisy protokołu zostały odczytane a dokument został podpisany przez przedstawiciela dewelopera. Po odbiorze powinniśmy otrzymać kopię protokołu z usterkami.

Wnioski i rekomendacje

Odbiór mieszkania to ważny etap, który wymaga dokładności i wiedzy. Korzystanie z pomocy specjalistów może znacząco ułatwić ten proces i zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania nowego mieszkania. Nie warto oszczędzać na profesjonalnej pomocy, gdyż ewentualne usterki i błędy mogą później kosztować znacznie więcej. Pamiętaj, aby wybrać doświadczonego eksperta lub firmę z dobrymi referencjami, które zapewnią kompleksową kontrolę i wsparcie na każdym etapie odbioru.

Jeśli zbliża się termin Państwa odbioru zachęcamy do kontaktu – pomożemy w fachowym odbiorze mieszkania. Zatrudniając profesjonalistów mogą mieć Państwo gwarancję znajomości norm i posiadania odpowiedniego sprzętu pomiarowego. Usługi świadczymy na terenie całej Wielopolski.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 86

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!